Dārzeņi ir veselīga uztura stūrakmens – par to nevienam nav šaubu un tā ir vispārzināma patiesība.

Uzturā vajadzētu iekļaut iespējami vairāk (vismaz 400 g saskaņā ar Pasaules Veselības Organizācijas ieteikumiem) un daudzveidīgākus dārzeņus, lai iegūtu iespējami plašāku klāstu ar dārzeņos esošajām vērtīgajām vielām – vitamīniem, minerālvielām, šķiedrvielām, antioksidantiem un dažādām bioloģiski aktīvām vielām.

Dārzeņu fermentēšana jeb skābēšana – veselīgs un garšīgs veids, kā pagatavot dārzeņus. Fermentēšana var atsvaidzināt patikšanu uz dārzeņiem, ja ierastie svaigie dārzeņi ir mazliet apnikuši, tādējādi rezultātā ir iespējams palielināt apēsto dārzeņus daudzumu ikdienas ēdienkartē.

Par fermentēšanu: Fermentācija ir bioķīmisks process, kura gaitā mikroorganismi sašķeļ ogļhidrātus līdz vienkāršākiem savienojumiem, radot pienskābi.

Fermentācijas procesā mainās produkta īpašības – tam rodas jauna garša, aromāts, uzturvērtības kvalitāte, paaugstinās vitamīnu saturs un atvieglinās to sagremojamība.

Fermentēti produkti organismā vairo “labās” baktērijas, palīdz kontrolēt apetīti, mazina tieksmi uz našķošanos, stabilizē kuņģa darbību, kā arī uzlabo ādas stāvokli un pozitīvi ietekmē noskaņojumu!!!

Nepieciešamais:

 • dažādi dārzeņi (piemēram, gurķi, paprika, baltais redīss jeb diakons, burkāni, puķķāposti u.c.),
 • garšvielas (sāls, melnie pipari, smaržīgie pipari, lauru lapas, dilles).
 • nedaudz kefīra vai bezpiedevu jogurta (ja vēlas procesu paātrināt),
 • trauks fermentēšanai (piemēram, 2 l burka),
 • ūdens.

Gatavošana:

1. Pagatavo dārzeņiem pārlejamo šķidrumu:

 • Uzvāra ūdeni (~2l);
 • Ūdenim pievieno sāli (2 ēd.k.), melnos piparus (~4-5 gab.), smaržīgos piparus (~4-5 gab.), lauru lapas (1-2 gab.), dilles (svaigas vai sasaldētas, vai kaltētas – pēc izvēles, ~2 ēd.k.) un samaisa;
 • Šo šķidrumu atstāj atdzesēties līdz istabas temperatūrai;
 • Kad šķidruma temperatūra ir robežās no +38°C līdz +20°C (ja ir, – pamēra ar termometru, ja nē – šķidrumam vajag būt ķermeņa temperatūraā, ne karstākam), tam var pievienot ~2 ēd.k. kefīru vai bezpiedevu jogurtu, bet var šo soli arī nedarīt (pienskābajai fermentēšanai var izmantot arī paniņas, rjaženku, austrumu airānu, grieķu jogurtu; uz 3 litriem var pievienot no 1 ēdamkarotes līdz 1 glāzei – tā gaumes lieta);

2. Sagatavo dārzeņus fermentēšanai:

 • nomazgā;
 • sagriež nelielos gabalos;
 • sagatavotos dārzeņus pilda skābēšanas traukā. Pildīšanu veic gandrīz līdz augšai, tomēr paredzot, lai visi dārzeņi tiktu pēc tam pārklāti ar pārlejamo šķidrumu;

3. Sagatavoto pārlejamo šķidrumu apmaisa un lej traukā, kas piepildīts ar dārzeņiem – lej līdz visi dārzeņi ir pilnībā pārklāti (!!!);

4. Traukam uzliek vāku un novieto to ieskābt istabas temperatūrā. Svarīgi – izvairīties no trauka atstāšanas tiešos saules staros!

5. Pēc ~1 vai 2 diennaktīm (tas būs atkarīgs no tā, cik silta ir telpa, kurā noris fermentēšana – siltākā telpā visi procesi norit ātrāk) burkas augšpusē parādīsies putiņas, kas liecinās, ka fermentēšanas process ir sācies un var jau sākt degustāciju, ar kuras palīdzību noteikt, kurā brīdī dārzeņi vislabāk garšo.

Kopumā, pēc ~3 diennaktīm fermentētie dārzeņi ir gatavi!!! Šo gatavības brīdi izvēlas individuāli – kam patīk maigāka garša – dārzeņus ēd ātrāk, bet, kam patīk izteiksmīgāks skābumiņš – fermentēšanu veic mazliet ilgāk. Kad ir atrasta patīkamākā fermentēto dārzeņu garša, fermentēšanu var palēlināt, ievietojot trauku ar fermentētajiem dārzeņiem ledusskapī un tad ilgāku laiku būs pieejami dārzeņi Tavā iecienītajā garšā!

Lai garšīga dzīvošana!